BOT - Skřetí a trolí svět





Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ČAJE
PříspěvekNapsal: ned 06. čer 2010 19:14:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 18. říj 2008 17:12:40
Příspěvky: 37
Všiml jsem si, že v dřevárnické komunitě je velmi oblíbeno pití kvalitních sypaných čajů. Zatím s pitím čajů začínám a hledám pro sebe ten pravý. Proto bych uvítal vaše postřehy, rady a zkušenosti.
Takže Jaký typ čaje máte nejradši?

_________________
Ten co bojuje ohněm...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ČAJE
PříspěvekNapsal: ned 06. čer 2010 20:49:04 
Offline
hoqatar (tahoun)
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. říj 2008 20:19:54
Příspěvky: 927
to je těžký říct takhle konkrétně.
Když chceš pít dobrej čaj, stojí za to, kupovat kvalitní sypanej čaj. Doporučuji síť čajoven a obchodů s čajem "Dobrá čajovna". Tam dostaneš opravdu dobrej matroš :D

Dále záleží na přípravě čaje. Když zaliješ dobrej sypanej čaj vařicí vodou, tak to si můžeš udělat rovnou pytlíkáč. Každej čaj má trochu jinej způsob přípravy ale obecně platí toto:

1)uvaříš vodu, trochu jí naleješ do konvice a necháš ji chvilku nahřát.
2)vodu vyleješ a dovnitř nasypeš podle velikosti konvice čaj (asi tak jedna a půl polívkový lžíce na 1l) a necháš několik minut Lístky se rozvinou a nasají vlhkost. Potom daleko líp pustěj chuť a vůni.
3)zaleješ lístky vodou. Je dobrý když je převařená a má asi 70 stupňů.
4) louhuješ asi 5 min (obzvlášť u zelenejch čajů né déle)
5) přeliješ přes sítko abys vychytal "rybičky" - čajové lístky.

Jinak z mejch oblíbenejch čajů:

černý: pro běžný každodenní pití ceylon tiger rivera a darjealing himalay. Velmi silné, těžké a hutné jsou assam ctca a pu erh. Dobrý je černý drak neboli oolong. Když mam chuť na sladký tak si dávam tuaréga což je velmi silný černý čaj (rize) s mátou a spoustou cukru.

zelený: ku běžnému pití jsou chu-cha nebo da fang, velmi kvalitní a dobré (ale také drahé) jsou kama cha (jemňounký japonský čaj), macha, sencha (vypadá, voní a chutná jak vyvařenej hrášek).

a nečaje (neboli říká se tomu čaj ale čaj to není):

Roiboss (většinou s přidanými různými ovoci).
A hlavně můj miláček maté. To jsou nadrcené listy cesmíny paraguayské. Vývar je hodně hořký a někomu nechutná ale je to dobrá věc na únavu. Obsahuje asi dvakrát víc kofeinu než kafe funguje když nechcete usnout nebo když se potřebujete probudit.

Toliko k čaji, doufám, že jsem ti odpověděl na otázku..

_________________
ObrázekObrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ČAJE
PříspěvekNapsal: ned 06. čer 2010 22:40:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 18. říj 2008 17:12:40
Příspěvky: 37
A ještě jeden blbej dotaz. Sladit? Nesladit? přidat citron? Neukamenujte mne, ale od mala jsem zvyklej dělat si pytlíkáč s hromadou cukru a citronem, ::| když jsem takto upravil kvalitní sypanej černej čaj, nepoznal jsem rozdíl. Tak to teď testuju bez přísad a je to trošku nezvyk :d Jak je to správně?

_________________
Ten co bojuje ohněm...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ČAJE
PříspěvekNapsal: ned 06. čer 2010 22:47:56 
Offline
hoqatar (tahoun)
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. říj 2008 20:19:54
Příspěvky: 927
Rorscharch píše:
A ještě jeden blbej dotaz. Sladit? Nesladit? přidat citron? Neukamenujte mne, ale od mala jsem zvyklej dělat si pytlíkáč s hromadou cukru a citronem, ::| když jsem takto upravil kvalitní sypanej černej čaj, nepoznal jsem rozdíl. Tak to teď testuju bez přísad a je to trošku nezvyk :d Jak je to správně?


Když sladit tak nejlíp medem nebo takovym tim tmavym cukrem, nevzpomenu si jak se mu nadává. Neni to klasickej bílej cukr ale takovej nahnědlej.

Cukrem se sladí tuarég, o kterym sem se už zmiňoval. Tam házim deset až patnáct kávovejch žiček na 2l čaje :D

citronu moc nefandim ale to je jen muj vkus. když je to fakt citron a ne ta umělá náhražka tak je to fpoho.

_________________
ObrázekObrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ČAJE
PříspěvekNapsal: ned 06. čer 2010 23:32:12 
Offline
hoqatar (tahoun)
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 31. črc 2008 13:34:26
Příspěvky: 360
Já si maté sladím medem. A taky se ty sypané čaje používají, protože to je stylové ;-)

_________________
Boldar KRUX ghaara

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ČAJE
PříspěvekNapsal: ned 06. čer 2010 23:53:39 
Offline
hoqatar (tahoun)
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. říj 2008 20:19:54
Příspěvky: 927
Boldar Krvák píše:
Já si maté sladím medem. A taky se ty sypané čaje používají, protože to je stylové ;-)


jo, a maté, konkrétně Rancho amigo, se také sladí karamelem.

_________________
ObrázekObrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ČAJE
PříspěvekNapsal: pon 07. čer 2010 17:31:54 
Offline
girmus (slídil)
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. dub 2010 12:00:56
Příspěvky: 179
Jestli se nemílím tak ten tmavej cukr co ste mu nemohli přijít na méno je třtinovej cukr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ČAJE
PříspěvekNapsal: ned 13. čer 2010 23:51:58 
Offline
hoqatar (tahoun)
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. říj 2008 20:19:54
Příspěvky: 927
Tak sem se včera bavil s našim čajovníkem a přinášim pár nových poznatků.

Víte proč muslimové pijou v tom jejich šílenym vedru horkej tuarég(silně slazenej čaj s mátou, o kterém jsem již psal)? Když si ve vedru dáte něco studenýho, sice vás to osvěží ale tělo na to reaguje a jako "obranu" asi do třiceti minut začne topit o tři stupně víc. Takže se sice krátkodobě ochladíte ale z dlouhodobého hlediska je vám ještě větší vedro. Oproti tomu horký čaj takto nefunguje a navíc cukr v těle způsobuje ochlazování organismu (neptejte se mne proč). Takže ve vedru pijte horký tuarég.

Co se týče slazení čajů jsem se dozvěděl následující. Černé čaje čajovníci sladí úplně normálnim cukrem. Ten ale neslouží ku oslazení. Používají ho ve velmi malém množství a on posléze způsobí zvýraznění chuti čaje.

V čajovně maj nový matéčko v kilovejch balením. Je to o trochu jiný typ, než měli obvykle. Klasické matéčko jsou převážně nasekané listy cesmíny paraquayské. Toto matéčko obsahuje nejen listy ale i další části rostliny a navíc prach který se tam dostane během sušení. Navíc je drť před sušením nechána uležet, zkvasit a zfermentovat. Výsledkem je velmi silné matéčko, silnější než to, na které jsme z místních čajoven zvyklí. Takže to bude hukot. Budu ho pravděpodobně brát na PP a vařit ve větším množství takže zájemci mohou přijít ochutnat :D

a úplně na závěr povím něco o složení chalvy. To s čajem souvisí jen okrajově ale s Jižanama sme si v Doksech chalvu kupovali a chutnali a já nebyl schopen říci, z čeho se skládá. Takže tedy. U nás se dostanete v podstatě ke dvěma typům chalvy. Ta první se prodává v malejch kostkách či tyčinkách a je hodně světlá až bílá. Ta se vyrábí v polsku a je to v podstatě napodobenina, takže je v ní všechno možný.
Ta, co sme si kupovali v Doksech je pravá, Libanonská chalva. Vypadá jak rozmixovanej toaleťák a prodává se v obrovskejch kusech ze kterejch se musí odsekávat. Skládá se převážně z rozlisovaného kukuřice nebo sezamu.

a tady máte z wikipedie návod, jak si chalvu vyrobit:

Ingredience

* 1/2 šálku sezamových semínek
* 2 lžíce nadrobno nasekaných vlašských ořechů
* 2 lžíce nadrobno nakrájených rozinek
* 1 1/2 lžíce medu

Postup

* Sezamová semínka se nasucho opraží do světlehněda a po vychladnutí rozemelou na kávovém mlýnku.
* Přidají se ořechy, rozinky a med , případně další přísady k dochucení.
* Hmota se stěrkou vypracuje na masu připomínající husté tukové těsto.
* Masa se nechá vychladnout v lednici, případně se z ní vytvarují tyčinky nebo kuličky.

Příprava samotná trvá cca. 20 minut, dalších 40 minut chalva tuhne.

a to je pro dnešek vše.

_________________
ObrázekObrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ČAJE
PříspěvekNapsal: pon 14. čer 2010 0:42:29 
Offline
girmus (slídil)
Uživatelský avatar

Registrován: pát 24. črc 2009 11:56:36
Příspěvky: 89
Abych přidala svůj čajový typ - já zbožňuju Oolongy, zvláště Tie guan jin (neboli Železná bohyně). Dík Morchu za tu chalvu! Hned si jí musím ukuchtit!

_________________
Anya Liška


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ČAJE
PříspěvekNapsal: čtv 17. čer 2010 16:23:40 
Offline
girmus (slídil)
Uživatelský avatar

Registrován: pon 29. zář 2008 8:23:06
Příspěvky: 100
Bydliště: Brno
nejlepsi caj je zelenej Puer, bejva lisovanej do tvaru takovy houby, respektive klobouku, to je totalni nejlepsi vec na kocovinu, to se taghle vezme Fořtí čajová konvice a zcela nepřiměřený množstí pueru se vaří na ohni az má barvu, pak se do toho vymacka pulka citronu. pomuze nebo zabije. ta silena kombinace třislovin a kyselyho citronu cloveku otoci jazyk naruby
jinak tuareg neni rize s matou ale nejcasteji nejakej zelenej na styl gunpowderu s matou, rize je turecka zalezitost, caj vypestovanej v turecku, pripravuje se tak ze se prazi nasucho, pak se 20 minut převařuje a do malych sklenicek asi 1-1,5dcl se naleva čtvrtina až třetina toho vyvaru a doleva se to horkou vodou, podobně jako rusky caj, a sladi se cukrem.
jinak casto je zminovana basen o sedmi salcich caje, zejemena v Dobre cajovne to byva v listku, a konci to tim ze autor pise neco jako sedmy salek jiz nemohu dopit, jsem unasen... k tomu je dobre vedet ze v dobe kdy tato basen v cine vznikla se caj pil z drevenych misek o objemu neco k litru ::D
moj nejoblibenejsi zpusob piti Zelezne bohyne milosrdenstvi, aneb jak mit vitr ve vlasech:
uvaris obrovskou termosku horke vody, vezmes konvicku pro nevsedni prilezitosti a vsechny salky co doba najdes, idealne maly, zalevas z termosky a prubezne plnis salky z konvicky a hazes to do sebe jak panaky ::ano

_________________
"Why don`t you try peeling of your skin?"
Fořťák Gurtugash bagathrular ghaara Snaga rak


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz